Велика Злука і День Соборності України в історії мого роду

Автор: Дмитро Хомицький. Рубрика: Мій рід.

Віднині на всіх українських землях, розділених віками, Галичині, Буковині, Закарпатській Русі й Наддніпрянщині буде єдина велика Україна. Мрії, задля запровадження яких найкращі сини України боролися і вмирали, стали дійсністю.

Центральна Рада України, 4  Універсал, 22 січня 1918.

Як повідомляє нам Вікіпедія:

Велика Злука — урочисте оголошення 22 січня 1919 р. на Софійському майдані в Києві універсалу про об’єднання УНР і ЗУНР у соборну Україну, День соборності України.

Події Акту возз’єднання Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки, що відбулися в 1919 році, застали мого прадіда Миколая його дружину Анастасію і їх сина, мого діда, Івана в селі Поздячи (сьогодні Лешно). В цей час йшла українсько-польска війна 1918-1919, в результаті якої село Поздячи разом з Перемишлем опинилися в польській окупації. Війська УНР відступали під натиском Польщі і більшовиків зі сходу. Йшли бої за Львів.

Мій дід Григорій і баба Ольга, по матері, застали ці події в Чернігівщині і Запоріжжі відповідно. В цей час, йшла друга українсько-радянська війна, ці землі були окуповані, Чернігівщина більшовиками радянської Росії, а Запоріжжя Військами Білого руху Росії під командуванням генерала Денікіна.

Впродовж грудня 1918 — січня 1919 більшовицькі війська, за співпраці деяких отаманів, зайняли Лівобережжя, а 5.2.1919 підійшли до Києва, і український уряд знову був примушений залишити столицю

В другій половині січня 1919 частини Червоної армії 14 січня займають Дружківку, Краматорськ, Слов’янськ, 18 січня — Костянтинівку, 19 січня — Слов’яносербськ, Нікітовку, Дебальцеве, 21 січня — Луганськ, 22 січня — Синельникове, 24 січня —Алчевськ, 28 січня —Бахмут.

Отже, як ви бачите, так вийшло що ніхто з моїх предків, в цей день мабуть і не чув, або не знав, про таку подію як “Велика Злука”. Ось така трагічна історія України. Але мій рід пережив всі випробування, які випали на ці неспокійні часи. І зараз ми живемо в так званій незалежній Україні, яка ще не до кінця оправилася від багатьох століть війн і окупацій.

Tags: , , ,


Схожі статті:
© 2012-2017 Дмитро Хомицький. Усі права захищені.